Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Arnoldzik z miasteczka Kruszwica. Mam przejechane 123519.98 kilometrów w tym 2278.26 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 24.39 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 63361 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Arnoldzik.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 70.25km
  • Czas 03:12
  • VAVG 21.95km/h
  • VMAX 34.10km/h
  • Temperatura 28.0°C
  • Kalorie 5kcal
  • Sprzęt Merida
  • Aktywność Jazda na rowerze

CDL etap -...wokół Gopła i nieco historycznie

Sobota, 26 lipca 2014 · dodano: 26.07.2014 | Komentarze 0

Trasa: Kruszwica-Włostowo-Pilich-Skulsk-Przewóz-Nowa Wieś-Piotrków Kujawski-Radziejów-Przemystka-Broniewo-Zaborowo-Bachorce-Kruszwica

hosting
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku
hosting
hosting
Pomnik upamiętniający dwie bitwy stoczone pod Nową Wsią.

Pierwsza bitwa stoczona 21 lutego 1863 roku pomiędzy oddziałem powstańczym gen. Ludwika Mierosławskiego i kolumną wojsk rosyjskich płk Jurija Iwanowicza Szyldera-Szuldnera. Mierosławski po przegranej bitwie pod Krzywosądzem (19 lutego) wycofał się do Nowej Wsi, gdzie założył obóz. Wieczorem wojska polskie zaskoczone zostały atakiem sił rosyjskich pułkownika Schuldnera, które uderzyły z trzech stron. Wojska powstańcze zostały rozbite, a za główną przyczynę tego uznaje się postawę oddziału Topora, który z przyczyn politycznych opuścił swoje pozycje, odsłaniając prawe skrzydło sił Mierosławskiego. Topór miał działać na skutek inspiracji stronnictwa białych dążących do usunięcia Mierosławskiego, który reprezentował stronnictwo czerwonych. Po kilkugodzinnym ostrzale Polacy zmuszeni zostali do opuszczenia miejsca bitwy i przekroczenia granicy pruskiej. Porażka pod Nową Wsią była bezpośrednią przyczyną złożenia dyktatury przez Mierosławskiego.
Druga bitwa miała miejsce 26 kwietnia 1863 roku. Oddział Younga de Blankenheim wkroczył na teren Królestwa Kongresowego z obszaru Królestwa Prus. Następnie w lasach kazimierzowskich połączył się z siłami Sokolnickiego i Oborskiego. Łącznie wojska polskie osiągnęły liczebność około 1000 żołnierzy. Nad połączonym wojskiem polskim dowództwo objął A. Seyfried. Przeciwko wojskom polskim ruszył Nielidow, którego oddział liczył około 700 żołnierzy. Znajdujący się w Nowej Wsi Rosjanie zaatakowani zostali przez oddział Younga. Po zażartej walce Rosjanie zostali wyparci i zmuszeni do przekroczenia granicy z Prusami.hosting
Kościół Św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim
hosting
hosting
Tradycja podaje, że w 980r. była już tu parafia, co można odczytać na wieży kościoła. Nie jest to zgodne z prawdą, ale uznać należy starożytność tej miejscowości. Parafia należy do najstarszych na Kujawach, chociaż pierwszy raz została wzmiankowana w 1259 r. Należała też do tych najlepiej uposażonych.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa orzyl
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]