Info

avatar Blog rowerowy Arnoldzika z miasteczka Kruszwica. Przeróżne liczniki nabiły mi 111858.20 kilometrów w tym 2133.36 po polnych dróżkach, leśnych duktach a nawet po śniegu. Jeżdżę z prędkością średnią 24.42 km/h i to jest istotne
Więcej o Arnoldziku.

Arnoldzikowe batoniki

2019

button stats bikestats.pl

2020

button stats bikestats.pl

2021

button stats bikestats.pl

2022

button stats bikestats.pl

2023

button stats bikestats.pl

2024



baton rowerowy bikestats.pl

Znajomi Arnoldzika

Zdobyte przez Arnoldzika gminy

Odwiedziny u Arnoldzika

licznik odwiedzin Wordpress

Arnoldzikowa zegarynka

Arnoldzikowa pogodynka

Wykres roczny Arnoldzika

Wykres roczny blog rowerowy Arnoldzik.bikestats.pl

Archiwum Arnoldzika

  • Dystans 68.39km
  • Czas 02:56
  • Prędkość śr. 23.31km/h
  • Prędkość max. 34.20km/h
  • Temperatura 1.0°C
  • Wiatr 2m/s
  • Sprzęt Merida
  • Aktywność Jazda na rowerze

DXXIII etap -...śladem generała...

Sobota, 24 stycznia 2015 · dodano: 24.01.2015 | Komentarze 0


Trasa: Kruszwica-Tupadły- Inowrocław-Szadłowice-Słońsko-Parchanie-Balczewo-Dziennice-Radojewice-Pieranie-Papros-Wola Wapowska-Piaski-Piecki-Kruszwica

W 1923 r. właścicielem dworku i 82 ha ziemi w Parchaniu został gen. Władysław Sikorski (1881-1943). Generał, jeśli tylko pozwalały mu na to obowiązki, przebywał tu wraz z rodziną w okresie wiosenno-letnim. Rodzina Sikorskich pochodziła z rzeszowszczyzny i nie posiadała własności ziemskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wprowadzono ustawę o tzw. osadnictwie wojskowym. Dawała ona możliwość zakupu na szczególnych warunkach majątków ziemskich oficerom wojska polskiego. Te szczególne warunki nie oznaczały darowizny. Nabywający majątek oficer, należność za niego miał rozłożoną na bardzo dogodne raty.
Starania o zakup majątku ziemskiego rozpoczął generał Sikorski na początku 1923 roku. W podaniu napisanym przez niego do Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu czytamy, że prosi on możliwość zakupu majątku Karnówek w powiecie wyrzyskim lub Ryżewo w powiecie sarogardzkim. Jednak żaden z tych majątków nie stał się jego własnością. Co sprawiło, że generał zmienił decyzję i zdecydował się na kupno liczącej 63 hektary posiadłości rolnej w Parchaniu w powiecie inowrocławskim? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kilka lat wcześniej do Parchania przybyli Stefania i Justyn Zubczewscy, rodzina generałowej Heleny Sikorskiej ( jej nazwisko panieńskie to właśnie Zubczewska). Zakupili oni w Parchaniu 21 hektarów ziemi, a pani Stefania była także kierowniczką szkoły w Parchaniu. Zapewne doradzili oni Sikorskim, aby zdecydowali się na zakup majątku w Parchaniu. Miało to znaczenie również ze względów praktycznych. Generał Sikorski nie znał się na prowadzeniu majątku ziemskiego. Justyn Zubczewski miał wykształcenie rolnicze, po za tym Sikorscy mieli do niego zaufanie. Wiedzieli, że pod jego zarządem majątek powinien przynosić im dochód.
Stało się to szczególnie ważne, gdy po odsunięciu gen. Sikorskiego od pełnienia funkcji państwowych i wojskowych, rodzina Sikorskich przeżywała kryzys finansowy. Justyn Zubczewski zarządzał majątkiem generała Sikorskiego do 1937 roku. W tymże roku Zubczewscy opuścili Parchanie. Ziemia do nich należąca została zakupiona przez Sikorskich i zapisana w akcie notarialnym jako własność Heleny Sikorskiej.

Dworek generała Władysława Sikorskiego w Parchaniu.

Tablica ku czci gen. Władysława Sikorskiego.

Kościół p.w. św. Wojciecha w Parchaniu jest świadkiem wspaniałej historii. Stoi na miejscu wcześniejszych świątyń, z których pierwszą wzniesiono około roku 1000. W podziemiach kościoła spoczywają dwaj biskupi kujawscy, którzy zmarli w XI wieku.








Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa dziec
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]